Ogród zimozielony to przestrzeń, w której rośliny zachowują swoje liście i zieloną barwę niezależnie od sezonu. Taki ogród jest piękny i dekoracyjny przez cały rok, a także wymaga mniejszej ilości pracy w zakresie pielęgnacji roślin w porównaniu do ogrodu zwykłego.
Rośliny do ogrodu zimozielonego
Zima w ogrodzie nie musi być nudna i szaro-bura, a to za sprawą roślin, które zachowują swój urok przez cały rok! I nie chodzi wyłącznie o drzewa i krzewy iglaste. Istnieje wiele gatunków roślin, które zazwyczaj charakteryzują się wysoką odpornością na mrozy. Rośliny zimozielone zachowują piękne kolory leniwie wyglądając słońca spod warstwy białego puchu.Oprócz sosen, świerków, cisów czy tui, swoje liście przez cały rok zachowują drzewa liściaste. Należą do nich niektóre gatunki dębów, magnolii czy lipy. W ogrodach o różnych aranżacjach wspaniale prezentują się pnącza zimozielone. Wiele z nich, takich jak bluszcz czy trzmielina, utrzymuje zielone liście w zimie, co czyni je popularnymi do ozdabiania ogrodów i ścian.
Warto również zaprojektować ogród sadząc trawy zimozielone, a także odmiany rododendronów, wrzosów, czy różnych gatunków jałowców. Drzewa i krzewy zimozielone są bardzo cenne w ogrodach, ponieważ dodają koloru także w okresie, gdy większość innych roślin jest w stanie spoczynku. Ponadto, stanowią one również schronienie i pożywienie dla ptaków oraz zwierząt w zimowych miesiącach.
Rośliny zimozielone w ogrodzie - dlaczego warto?
Niezależnie od ogrodowej estetyki, rośliny zimozielone stanowią wszechstronną grupę roślin, które dodają trwałej zieleni i struktury w ogrodzie, tworząc piękne i funkcjonalne otoczenie przez cały rok. Oprócz funkcji dekoracyjnej drzewa, krzewy czy rośliny pnące zimozielone pełnią funkcję naturalnej osłony, zwłaszcza gdy są posadzone wzdłuż płotów czy ścieżek. Mogą stanowić efektywną barierę, zatrzymując wiatr i chroniąc przestrzeń przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wiele roślin zimozielonych jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Wymagają one jednak regularnego podlewania, a niektóre z nich również odpowiedniego przycinania, zwłaszcza jeśli chcemy utrzymać określony kształt i formę roślin.Aranżacja przestrzeni w ogrodzie zimozielonym
Rośliny zimozielone pasują niemal do każdego stylu przestrzeni ogrodowej. Szczególnie wspaniale prezentują się w ogrodach w stylu minimalistycznym, gdzie prostota formy i funkcjonalność idą w parze z estetyką. Projektując ogród minimalistyczny warto skupić się na ograniczonej liczbie gatunków roślin zimozielonych. Wybierając kilka, ale dobrze skomponowanych odmian, można uzyskać spójną i uporządkowaną przestrzeń.A może ogród z sadem? Taka aranżacja stanowi kontrast dla minimalistycznej, uporządkowanej przestrzeni. Harmonijne połączenie estetyki i funkcjonalności nie tylko dostarcza piękna wizualnego, ale również przynosi smaczne owoce przez różne pory roku. Można zdecydować się na zimozielone odmiany drzew owocowych, takie jak kiwi, czy różne odmiany cytrusów, a także krzewy jagodowe, takie jak borówki czy jeżyny, które zachowają swoją zieloną część rośliny także w zimie, a jednocześnie dostarczą świeżych owoców.
Menu
- Wszystkie realizacje
- Nowoczesny ogród
- Nasadzenia miejskie
- Ogród z basenem
- Ogród tradycyjny
- Ogród w stylu francuskim
- Ogród klasyczny
- Ogród zimozielony
- Ogród z altaną
- Ogród wiejski
- Ogrody w zabudowie szeregowej
- Ogród modernistyczny
- Tarasy ogrodowe
- Ogród formowany
- Ogród z paleniskiem
- Ogród z oczkiem wodnym
- Ogród minimalistyczny
- Ogród z gołębnikiem
- Ogród przy rezydencji
- Ogród z sadem
- Ogród żwirowy
- Ogród z rododendronami
- Ogród wielopoziomowy
- Ogród skalny
- Ogród leśny
- Mały ogród
- Ogród przydomowy