Ogród klasyczny to przestrzeń, która charakteryzuje się prostotą, eleganckimi formami oraz harmonijnymi kompozycjami. Taki ogród często zawiera elementy takie jak rzeźby, fontanny i aleje, które podkreślają jego klasyczny charakter, a także zachęcają do relaksu i spędzania czasu na zewnątrz.
Klasyczny ogród wyróżnia harmonijna, elegancka i geometryczna estetyka, która odwołuje się do tradycji. Odpowiedni dobór roślin, precyzyjny układ elementów i dbałość o symetrię tworzą spójny i piękny krajobraz.
Dekoracje roślinne w klasycznym stylu
Projekt ogrodu w stylu klasycznym jest bardzo często wybierany przez naszych klientów. W takim ogrodzie dominują przede wszystkim rodzime gatunki roślin, m.in. lipy, dęby, platany czy klony. Najczęstszym elementem kompozycji ogrodu klasycznego jest wyróżniający się szczególnym pięknem element dekoracyjny, zwykle krzew lub drzewo. W ogrodzie klasycznym można również zauważyć strzyżone żywopłoty oraz regularne rabaty kwiatowe, w których rośliny są sadzone w symetrycznych wzorach i układach. W ogrodach klasycznych najczęściej spotykane są kwiaty o jasnych kolorach, takie jak róże, narcyzy, lilie czy lawenda. Roślinami dopełniającymi kompozycję są np. bergenia sercolistna, hortensja, tulipanowiec amerykański czy surmia. Dekoracyjne nasadzenia nadadzą wnętrzu ogrodu elegancji i spójności.
Elementy architektury ogrodowej
W stylu klasycznym meble odgrywają równie ważną rolę. Znajdziemy tu stylowe krzesła, drewniane ogrodowe stoły i piękne donice. Eleganckie elementy architektury ogrodowej to również wyszukane płaskie i przestrzenne rzeźby nadające niepowtarzalny klimat. Cechą charakterystyczną ogrodów klasycznych są geometryczne formy, czyli kwadraty, prostokąty, okręgi, elipsy czy trójkąty. Dotyczy to w szczególności elementów architektonicznych, takich jak kolumny, pergole czy donice. Tworząc klasyczny ogród warto zdecydować się na elementy wodne, takie jak baseny, fontanny czy kaskady, które nadają przestrzeni elegancji i świeżości. Mogą być umieszczone wzdłuż osi ogrodu lub jako centralne punkty kompozycji. Zakładając ogród klasyczny należy pamiętać o zachowaniu symetrii. Starannie zaprojektowane przestrzenie powinny posiadać kompozycje z centralnym punktem, które podkreślą równowagę i harmonię. Alejki i ścieżki są zwykle proste, równoległe i symetryczne.
Elegancka przestrzeń do relaksu
klasyczne są związane z rezydencjami, pałacami lub budowlami o charakterze historycznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przydomowym ogrodzie stworzyć piękne kompozycje. Warto zadbać o eleganckie kolorowe kwiaty, równo przystrzyżone żywopłoty, a także elementy małej architektury, takie jak altana w ogrodzie, stoły, siedziska, duże donice, wyszukane rzeźby czy ogrodowe wazy.
Jeżeli nie masz czasu na częstą pielęgnację swojego ogrodu, możemy posadzić w nim rośliny nie wymagające dużej uwagi, dzięki czemu możesz cieszyć się jego pięknem bez dużego nakładu pracy. Jeśli jesteś zainteresowany aranżacją ogrodu klasycznego na swojej posesji, skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością Ci w tym pomożemy.
Menu
- Wszystkie realizacje
- Nowoczesny ogród
- Nasadzenia miejskie
- Ogród z basenem
- Ogród tradycyjny
- Ogród w stylu francuskim
- Ogród klasyczny
- Ogród zimozielony
- Ogród z altaną
- Ogród wiejski
- Ogrody w zabudowie szeregowej
- Ogród modernistyczny
- Tarasy ogrodowe
- Ogród formowany
- Ogród z paleniskiem
- Ogród z oczkiem wodnym
- Ogród minimalistyczny
- Ogród z gołębnikiem
- Ogród przy rezydencji
- Ogród z sadem
- Ogród żwirowy
- Ogród z rododendronami
- Ogród wielopoziomowy
- Ogród skalny
- Ogród leśny
- Mały ogród
- Ogród przydomowy