Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim charakteryzuje się symetrią i geometrycznym układem roślin, a także eleganckimi alejami, fontannami i rzeźbami. Taki ogród często ma regularny kształt i jest podzielony na sekcje, co pozwala na uzyskanie spójnej i harmonijnej kompozycji.

ogród w stylu francuskim
Ten styl ogrodu wywodzi się z Francji, zyskując popularność szczególnie w XVII i XVIII wieku. Wówczas stanowił integralną część pałaców, zamków i rezydencji arystokratycznych. W stylu francuskim współcześnie projektuje się tereny wokół eleganckich domów i willi. Elementy tego stylu, takie jak symetria, geometryczny układ i elegancja, są równie często wykorzystywane do tworzenia reprezentacyjnych ogrodów publicznych i parków.

Francuski styl projektowania ogrodów


Cechą charakterystyczną ogrodów w stylu francuskim jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz symetrii narzuconej zwykle przez szeroką aleję, która położona jest w centrum ogrodu. Ponadto należy uwzględnić symetryczne alejki oddzielające rabaty po obu ich stronach. Mogą być również obsadzone równo ustawionymi drzewami, tworząc efekt perspektywy. Alejki układają się wzdłuż osi kompozycji ogrodowej, często rozpoczynając się od wejścia lub głównego punktu centralnego ogrodu, prowadząc dalej w kierunku krańca ogrodu lub innego ważnego elementu, takiego jak fontanna czy altana.

Wśród alejek ogrodu znaleźć można liczne rzeźby, kolumny, pergole, eleganckie meble ogrodowe i inne elementy architektoniczne, które dodają klasycznego uroku i podkreślają harmonię kompozycji ogrodowej. Ogród w stylu francuskim często obejmuje elementy wodne, takie jak fontanny, baseny lub kaskady. Często umieszczone są wzdłuż głównej osi ogrodu i dodają elegancji i świeżości do kompozycji.

Bogactwo form i kolorów w ogrodach francuskich


W rozległych ogrodach francuskich dominują liczne geometryczne kształty stworzone z równo przystrzyżonych żywopłotów, bukszpanów czy innych krzewów ozdobnych, często formowanych w rozmaite kształty, takie jak prostokąty, elipsy lub okręgi. Do francuskiego ogrodu doskonale pasują partery ogrodowe wypełnione eleganckimi kwiatami. Bardzo popularne są róże, tworzące geometryczne rabaty kwiatowe, lawenda, narcyzy czy wisterie o pięknych, wiszących kwiatach.

W ogrodzie francuskim warto wykorzystać jednolite wzory kolorystyczne i układy roślin, aby stworzyć symetryczne wzory. Harmonijne i eleganckie kombinacje barw dodają mu charakterystycznego uroku. Na tle zielonych bukszpanów i żywopłotów pięknie prezentują się białe i różowe kwiaty. Fiolet dodaje ogrodom elegancji i tajemniczości. Wówczas można zdecydować się na irysy czy lilaki. Natomiast niebieskie kwiaty, takie jak hortensje, szafirki czy jaśminowce, tworzą harmonijne kontrasty z innymi kolorami i nadają ogrodowi świeżości. Ogród formowany z kolorowymi, idealnie przyciętymi roślinami sprawdzi się nie tylko na dużych przestrzeniach. Nawet właściciele małych ogrodów mogą uzyskać namiastkę ogrodu francuskiego, dzięki odpowiedniej kompozycji.